Bu proje Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti
tarafından finanse edilmektedir. 
GENÇ İSTİHDAM PROJESİ ANKARA KURUM ZİYARETLERİ
GERİ
30.05.2016 -
PROJEMİZ KAPSAMINDA ANKARA’DA KURUM ZİYARETLERİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ
“TR83 Bölgesinde Endüstriyel Tasarım Alanında Genç İstihdamının Artırılması Projesi” kapsamında projenin ana hedeflerinden biri olan TR83 Bölgesinde endüstriyel tasarım algısının oluşturulması, yaygınlaştırılması; firmaların endüstriyel tasarımın üretime olan katkı ve yarattığı katma değer konusunda iyi uygulama örneklerini yerinde ziyaret etmesi amacıyla Ankara’da bulunan kurum ve kuruluşlara ziyaretler düzenlenmiştir.

23 Mayıs 2016-24 Mayıs 2016 tarihlerinde gerçekleşen ziyaretler OKA Genel Sekreteri Mevlüt ÖZEN, Çorum Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Murat ZEYBEL, Samsun Organize Sanayi Bölge Müdürü Hakan TÜTÜNCÜOĞLU, Merzifon Organize Sanayi Bölge Müdürü Hasbi ALTUNTAŞ, Samsun Bahadır Tıbbi Aletler Kalite Müdürü Hülya TUNA, Samsun Aysam Ortopedi ve Tıbbi Aletler Genel Müdür Yardımcısı İdris BEKTAŞ, Merzifon Elektro Motor Metal Endüstri Sanayii AR-GE Mühendisi Ensar ÖZDEN, Çorum Ece Seramik ÜR-GE Müdürü Fatih GÖKKAYA, Merzifon Apaydın Metal İnsan Kaynakları Personeli Osman MERCİMEK, Tokat Diva Ahşap Genel Müdürü Ozan GÜRGÜNOĞLU, OKA Yatırım Destek Ofisi temsilcilerimiz, Ajans ve proje personelimizden oluşan 20 kişilik heyetle gerçekleştirilmiştir.

İki gün süren proje faaliyetinin ilk günü olan 23 Mayıs 2016 tarihinde ODTÜ TEKNOKENT’te yer alan ve ülkemizin önde gelen endüstriyel tasarım firmaları arasında yer alan DESINNOBIS ziyaret edilmiştir. Yapılan ziyaret ile projemizde yer alan proje paydaşlarımızın ve ajansımızın, endüstriyel tasarım alanında çalışan ve iyi uygulama örneği olan DESINNOBIS ile deneyim ve bilgi paylaşımı sağlamaları için uygun bir ortam oluşturulmasını hedeflenmiştir.

ODTÜ TEKNOKENT’te yer alan DESINNOBIS Firması’nın ofisinde gerçekleşen ziyarette TR83 Bölgesi genelinden firma temsilcileri ve kurum temsilcilerinden oluşan heyet dünyanın önde gelen tasarımcıları arasında yer alan ve aynı zamanda ODTÜ öğretim üyesi olan Yrd. Doç Dr. Hakan GÜRSU ile DESINNOBIS markasının nasıl oluştuğu, tasarım ofisinin nasıl kurulduğu, endüstriyel tasarımın firmalar için önemi, endüstriyel tasarımcıların ve tasarımların yarattığı katma değer, DESINNOBIS firmasının çalışmaları, tasarlanan ürünlerin hikayeleri, tasarım ve endüstriyel tasarım kavramlarının detayları, bir tasarım ofisinin kuruluşunda, geliştirilmesinde ve sürdürülebilirliğinde nelere dikkat edilmesi gerektiği konularını içeren bir sunum gerçekleştirildi. Heyetimizin yoğun ilgi ve beğeni ile katıldığı program Hakan Gürsu ile heyetimiz arasındaki soru cevaplarla noktalandı.

Proje faaliyetimizin ikinci günü olan 24 Mayıs 2016 tarihinde öğleden önceki bölümünde OSTİM Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü ziyaret edildi. OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan AYDIN’ın karşılama konuşması ile başlayan ziyaret; Bölge Müdürü Adem ARICI tarafından OSTİM’in genel tanıtımını içeren bir sunum, İş ve İnşaat Makineleri Kümelenmesi Küme Koordinatörü Fevzi GÖKALP tarafından küme tanıtım sunumu, Yenilenebilir Enerji ve Çevre Teknolojileri Kümelenmesi Küme Koordinatörü Pınar YALMAN AKCENGİZ tarafından küme tanıtım sunumu, Medikal Sanayi Kümelenmesi Küme Koordinatörü Bora YAŞA tarafından küme tanıtım sunumu, OSB Müdürlüğü Dış Ticaret Uzmanı Ece HAYKIR tarafından Savunma ve Havacılık Kümelenmesi küme tanıtım sunumu, Anadolu Raylı Ulaşım Sistemleri Kümelenmesi Küme Koordinatörü İlhami BEKTAŞ tarafından küme tanıtım sunumu, Kauçuk Teknolojileri Kümelenmesi Küme Koordinatörü Kayhan OLANCA tarafından küme tanıtım sunumu ve OSTİM Teknopark Genel Müdürü Derya ÇAĞLAR tarafından Teknopark tanıtım sunumu yapılması ve soru cevaplarla sona ermiştir.

Gezimizin öğleden sonraki bölümünde OSTİM Finans ve İş Merkezi’nde yer alan OSTİM Endüstriyel Tasarım Mühendislik Merkezi ziyaret edildi. Merkez Direktörü Berna DALAMAN tarafından merkezin genel tanıtımı yapılarak merkez ve örnek projelerle ilgili bilgilendirilmeler yapılmıştır. Ardından Medikal Sanayi Kümelenmesi bünyesinde kurulan Sağlık Teknolojileri Endüstriyel Tasarım Koordinasyon Merkezi ziyaret edilerek Küme Koordinatörü Bora YAŞA’dan merkez hakkında bilgi alındı ve ülkemizdeki iyi uygulama örneği olması sebebiyle heyetimizle deneyim paylaşımı sağlandı.

İnternet Haberleri;
Alo 25 , Avrupa Bülteni , Beyaz Gazete , Çorum Post , Diba Haber , Erbaadan , Gazete Arena , Gazete Rize , Gazete 8 , Haber Aksiyon , Haber Expres , Haber Linki , Haber Lisan , Haberfx , Haberler , HaberMRT , Haberturk , Haberx , Hedef Halk , Her Haber , Heri Haber , İHA , Karadeniz , Malatya Gerçek , Malatya Güncel , Merhaba Haber , Milliyet , Olay 53 , Samsun Tek Haber , Samsunda Haber , Tokat Haber , TR1 Haber , Yayla Haber , Yurthaber Mynet